IPMS Polska

Witam koleżanki i kolegów modelarzy!

Witam koleżanki i kolegów modelarzy!

 

Pragnę przedstawić dwie sprawy dotyczące bezpośrednio nas, tj. zebrania walnego oraz polskiej edycji „Euro Pucharów” w 2017 roku.

 

Z powodu zaistniałej sytuacji to znaczy odwołania Międzynarodowego Festiwalu Plastikowych Modeli Redukcyjnych w BYTOMIU w roku 2017 „Euro Puchary” zostaną jednorazowo rozegrane podczas Koszęcińskiego Festiwalu Modelarskiego w Koszęcinie w dniach 18-19.03.2017r. Decyzja o jednorazowym rozegraniu „Euro Pucharów” w Koszęcinie została podjęta  przez klub IPMS SILESIA zarządzający polską edycją tych zawodów. 

Również zebranie walne IPMS Polska odbędzie się podczas Koszęcińskiego Festiwalu Modelarskiego w Koszęcinie w dniu 19.03.2017r.

 

Prezes  IPMS Polska

Krzysztof Koza

Otwarcie ulicy Pułkownika Jana Białego

Wspomnienia te przekazuję następnym, wolnym pokoleniom, aby dać pobieżny szkic tego, co przeżywaliśmy w czasie dwóch wojen światowych i wojny polsko-rosyjskiej i zachęcić do postępowania i pracy, mogącej przynieść korzyść i chwałę Polsce – naszej Ojczyźnie. – tymi słowami kończą się pamiętniki pułkownika Jana Białego.
Osoba tego wielkiego bohatera, była przez lata zapomniana, znana być może wąskiej garstce historyków. Mamy nadzieję, że dzięki organizowanemu już od dwóch lat Memoriałowi Pułkownika Jana Białego odbywającego się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Plastikowych Modeli Redukcyjnych w Bytomiu oraz uroczystemu odsłonięciu tablicy pamiątkowej 2 marca 2013 roku w Bytomiu przy ulicy Jagiellońskiej Jan Biały jest szerzej znany – przynajmniej wśród modelarzy oraz mieszkańców Bytomiu.

Tym bardziej cieszy kolejne wydarzenie upamiętniająca osobę pułkownika Jana Białego.

Czytaj więcej...

Yahu Models

Modelarstwo nie jest zarezerwowane dla określonej grupy wiekowej, co zresztą doskonale widać na konkursach modelarskich – swoje modele wystawiają zawodnicy czteroletni jak i w wieku emerytalnym.
Różne jest też doświadczenie modelarzy. Nikt nie rodzi się mistrzem, wprawa przychodzi wraz z kolejnymi zbudowanymi modelami.
Różne tez jest podejście do budowy modeli – niektórzy uwielbiają jak najwięcej elementów wykonywać od postaw, maksymalnie waloryzować model, doprowadzać do perfekcji nawet te miejsca, które po złożeniu modelu w całość będą zupełnie niewidoczne. Z drugiej strony mamy modelarzy, którzy czy to ze względu na małe doświadczenie, czasem niecierpliwość lub zwykły brak czasu wykonują modele „z pudła”, z mniejszym pietyzmem. Niezależnie od upodobań i ilości czasu który możemy przeznaczyć na modelarskie hobby warto pamiętać o staranności wykonania i w miarę swoich umiejętności dążyć aby model przypominał swój pierwowzór.

No dobrze – skąd taki wstęp? Otóż od niedawna obecna jest na rynku nowa firma Yahu Models, której oferta moim zdaniem trafia w pewna lukę na rynku. Jej wyroby powinny zainteresować modelarzy, którzy:

  • nie osiągnęli jeszcze mistrzowskich umiejętności i nie mają ambicji że „wszystko sam i przez pięć lat minimum” a z drugiej strony chcieliby uatrakcyjnić model w stosunku do tego co dają producenci w swoich zestawach oraz
  • są trochę bardziej zaawansowani jednak nie mogą na swoje hobby poświęcać zbyt wiele czasu.

Dlaczego? Spójrzmy na ofertę Yahu Models a wszystko stanie jasne.
Firma produkuje „wszelkiego rodzaju dodatki modelarskie”. W tej chwili w ofercie firmy znajdziemy głównie  fototrawione tablice przyrządów do samolotów, ale również maski i pasy. Większość wyrobów oferowana jest do modeli w skali 1:72 jednak jeszcze w maju 2014 zapowiadana jest premiera tablicy przyrządów skali 1:48 dla PZL 11.c z Mirage Hobby.  Z pełna ofertą można zapoznać się tutaj.


Panele przyrządów występują w dwóch wersjach:

  1. „Just stick” (czyli – „po prostu przyklej”) – to oferta dla najmniej doświadczonych lub najbardziej niecierpliwych
  2. Do samodzielnego montażu – tu znajdziemy pomalowaną  blaszkę fototrawioną  oraz kliszę. To coś dla bardziej zaawansowanych, ale i początkujący mogą spróbować swoich sił.

W ofercie są też inne akcesoria –zestawy składające się z blaszki fototrawionej, masek i pasów.
Spójrzmy trochę dokładniej jak to wygląda w przypadku zestawów dedykowanych do modelu PZL P.11c.


Panele w wersji dla początkujących (lub najbardziej leniwych). Ja wybieram tą wersję! Mimo, że taki zupełnie początkujący nie jestem, to z czasem swoje hobby bywa krucho... Zaoszczędzony czas i nerwy a efekt nieporównywalny do tego co możemy uzyskać z fabrycznego zestawu.

Dla bardziej zaawansowanych – zestaw do samodzielnego montażu.

Na koniec akcesoria dodatkowe. I tu ciekawostka – same pasy nie są wytrawione, tylko wycięte w folii. Często po pomalowaniu pasów z blaszki i manipulacjach przy nich aby naturalnie układały się na fotelu, zdarza się że farba odpryśnie. Tutaj nie będzie tego problemu.
Montaż samych pasów wymaga jednak odrobiny wprawy, a poza tym jak zwykle: dobrego wzroku (tym bardziej w tej skali), cierpliwości, pewnej ręki (po imprezie nie próbujcie) i bardzo ostrza nożyka – najlepiej nowego. Nie polecam cięcia elementów na macie Olfa. Lepiej to zrobić na twardej podkładce, gdyż elementy są niezwykle drobne, a blaszka stosunkowo gruba - 0,25 mm. Dla porównanie blaszka dołączana do P.11c firmy Azur ma 0,15 mm.


Z jednej strony miało być łatwiej, a z drugiej nie jest tak różowo. Obawiam się, że całkiem początkujący mogą mieć kłopot. Z drugiej strony – jak mawiał Bogumił Kobiela „jak się nie wyrócis to sie nie naucys”. Trzeba próbować! Poza tym mamy do dyspozycji elementy na dwa komplety pasów – więc jeśli nie robimy dwóch modeli, to można potraktować jako zapas. Dodatkowo w zestawie są maski do kół co znakomicie ułatwi  ich pomalowanie.
Reasumując – wyroby firmy Yahu Models są przeznaczone dla początkujących i średnio zaawansowanych modelarzy. Wysoka jakość i przystępna cena powodują, że naprawdę  warto użyć  ich do waloryzacji swojego modelu. Wszystkie zestawy prezentują się bardzo estetycznie - zapakowane są w podwójne woreczki strunowe, w środku jest czytelna, kolorowa instrukcja montażu.
Firma Yahu miała swoje stoisko na MFPMR Bytom gdzie można było całą oferowane wyroby zobaczyć „na żywo” i kupić. Jeśli ktoś nie był w Bytomiu to nic straconego – produkty Yahu Models dostępne są od niedawna w dobrych sklepach modelarskich. IPMS Polska poleca!
BK

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour