IPMS Polska

Yahu Models

Modelarstwo nie jest zarezerwowane dla określonej grupy wiekowej, co zresztą doskonale widać na konkursach modelarskich – swoje modele wystawiają zawodnicy czteroletni jak i w wieku emerytalnym.
Różne jest też doświadczenie modelarzy. Nikt nie rodzi się mistrzem, wprawa przychodzi wraz z kolejnymi zbudowanymi modelami.
Różne tez jest podejście do budowy modeli – niektórzy uwielbiają jak najwięcej elementów wykonywać od postaw, maksymalnie waloryzować model, doprowadzać do perfekcji nawet te miejsca, które po złożeniu modelu w całość będą zupełnie niewidoczne. Z drugiej strony mamy modelarzy, którzy czy to ze względu na małe doświadczenie, czasem niecierpliwość lub zwykły brak czasu wykonują modele „z pudła”, z mniejszym pietyzmem. Niezależnie od upodobań i ilości czasu który możemy przeznaczyć na modelarskie hobby warto pamiętać o staranności wykonania i w miarę swoich umiejętności dążyć aby model przypominał swój pierwowzór.

No dobrze – skąd taki wstęp? Otóż od niedawna obecna jest na rynku nowa firma Yahu Models, której oferta moim zdaniem trafia w pewna lukę na rynku. Jej wyroby powinny zainteresować modelarzy, którzy:

  • nie osiągnęli jeszcze mistrzowskich umiejętności i nie mają ambicji że „wszystko sam i przez pięć lat minimum” a z drugiej strony chcieliby uatrakcyjnić model w stosunku do tego co dają producenci w swoich zestawach oraz
  • są trochę bardziej zaawansowani jednak nie mogą na swoje hobby poświęcać zbyt wiele czasu.

Dlaczego? Spójrzmy na ofertę Yahu Models a wszystko stanie jasne.
Firma produkuje „wszelkiego rodzaju dodatki modelarskie”. W tej chwili w ofercie firmy znajdziemy głównie  fototrawione tablice przyrządów do samolotów, ale również maski i pasy. Większość wyrobów oferowana jest do modeli w skali 1:72 jednak jeszcze w maju 2014 zapowiadana jest premiera tablicy przyrządów skali 1:48 dla PZL 11.c z Mirage Hobby.  Z pełna ofertą można zapoznać się tutaj.


Panele przyrządów występują w dwóch wersjach:

  1. „Just stick” (czyli – „po prostu przyklej”) – to oferta dla najmniej doświadczonych lub najbardziej niecierpliwych
  2. Do samodzielnego montażu – tu znajdziemy pomalowaną  blaszkę fototrawioną  oraz kliszę. To coś dla bardziej zaawansowanych, ale i początkujący mogą spróbować swoich sił.

W ofercie są też inne akcesoria –zestawy składające się z blaszki fototrawionej, masek i pasów.
Spójrzmy trochę dokładniej jak to wygląda w przypadku zestawów dedykowanych do modelu PZL P.11c.


Panele w wersji dla początkujących (lub najbardziej leniwych). Ja wybieram tą wersję! Mimo, że taki zupełnie początkujący nie jestem, to z czasem swoje hobby bywa krucho... Zaoszczędzony czas i nerwy a efekt nieporównywalny do tego co możemy uzyskać z fabrycznego zestawu.

Dla bardziej zaawansowanych – zestaw do samodzielnego montażu.

Na koniec akcesoria dodatkowe. I tu ciekawostka – same pasy nie są wytrawione, tylko wycięte w folii. Często po pomalowaniu pasów z blaszki i manipulacjach przy nich aby naturalnie układały się na fotelu, zdarza się że farba odpryśnie. Tutaj nie będzie tego problemu.
Montaż samych pasów wymaga jednak odrobiny wprawy, a poza tym jak zwykle: dobrego wzroku (tym bardziej w tej skali), cierpliwości, pewnej ręki (po imprezie nie próbujcie) i bardzo ostrza nożyka – najlepiej nowego. Nie polecam cięcia elementów na macie Olfa. Lepiej to zrobić na twardej podkładce, gdyż elementy są niezwykle drobne, a blaszka stosunkowo gruba - 0,25 mm. Dla porównanie blaszka dołączana do P.11c firmy Azur ma 0,15 mm.


Z jednej strony miało być łatwiej, a z drugiej nie jest tak różowo. Obawiam się, że całkiem początkujący mogą mieć kłopot. Z drugiej strony – jak mawiał Bogumił Kobiela „jak się nie wyrócis to sie nie naucys”. Trzeba próbować! Poza tym mamy do dyspozycji elementy na dwa komplety pasów – więc jeśli nie robimy dwóch modeli, to można potraktować jako zapas. Dodatkowo w zestawie są maski do kół co znakomicie ułatwi  ich pomalowanie.
Reasumując – wyroby firmy Yahu Models są przeznaczone dla początkujących i średnio zaawansowanych modelarzy. Wysoka jakość i przystępna cena powodują, że naprawdę  warto użyć  ich do waloryzacji swojego modelu. Wszystkie zestawy prezentują się bardzo estetycznie - zapakowane są w podwójne woreczki strunowe, w środku jest czytelna, kolorowa instrukcja montażu.
Firma Yahu miała swoje stoisko na MFPMR Bytom gdzie można było całą oferowane wyroby zobaczyć „na żywo” i kupić. Jeśli ktoś nie był w Bytomiu to nic straconego – produkty Yahu Models dostępne są od niedawna w dobrych sklepach modelarskich. IPMS Polska poleca!
BK

Polskie Kluby IPMS

Facebook

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour